W Emiratach pandemia jest pod kontrolą

Podnoszenie świadomości społecznej
23 października 2021
Nowe produkty rehabilitacyjne z rynku polskiego
10 stycznia 2023

W Emiratach pandemia jest pod kontrolą

W Emirach UAE dzienni wykrywają około 80 nowych przypadków zachorowań na covid19, a w listopadzie odnotowano jedynie parę przypadków śmierci. W pełni zaszczepione jest 90% populacji, a pierwszą dawką 99%. A to wszystko przy trwającym w Dubaju EXPO 2020, masowej imprezie ściągającej wystawców i turystów z całego świata.

Jak do doprowadzono do tak wysokiego poziomu zaszczepienia. Administracja publiczna wymaga zaszczepienia od swoich urzędników, a mieszkańcy nie mogą korzystać z obiektów publicznych bez ważnego certyfikatu szczepień. Rząd wpłynął także na prywatnych przedsiębiorców, aby tak samo postąpili wobec swoich pracowników. W kraju, w którym około 80% społeczeństwa stanowią przyjezdni dla których Emiraty to dom, ale przede wszystkim miejsce do pracy nie było w związku z tym dyskusji. Brak możliwości zarabiania i normalnego funkcjonowania oznaczał konieczność powrotu do Indi, Filip, Pakistanu i innego kraju na co mało kto z nich ma ochotę. W związku z tym prawie wszyscy się zaszczepili. Do tego w Emiratach nie ma żadnego przyzwolenia na szerzenie spiskowych teorii i pseudonaukowych twierdzeń. Obowiązek noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych obowiązuje cały czas i do tego jest przestrzegany pod groźbą konkretnej kary finansowej. Szczepienia są darmowe tak jak w Europie.

A tymczasem na starym kontynencie pod wpływem drastycznych skutków IV fali pandemii się dyskutuje, protestuje, niektóre kraje wprowadzają ograniczony lockdown. W samej Polsce do niedawna się głównie protestowało, niewiele dyskutowało na temat, a już szczególnie mało się działo na poziomie rządowym. Ostatnio minister zdrowia stwierdził, że restrykcje mało dają. Chyba zakłada żeby przetrwać do wiosny i jakoś to będzie.

Generalnie jednak decyzje odnośnie pandemii podejmowane są w Polsce nie w oparciu o fakty naukowe, tylko badania opinii publicznej. A w niej dominuje niechęć przed ograniczeniem wolności osobistej, także pod wpływem szkodliwych informacji rozsiewanych w propagandzie czy też social mediach. Jeden z argumentów antyszczepionkowców jest taki, że izolacja osób zaszczepionych to postępowanie ala faszystowskie i droga do obozów koncentracyjnych. Nie słyszałem, aby takie obozy powstawały w Emiratach, raz, że nie ma kogo segregować bo prawie wszyscy się zaszczepili, co więcej nie wiem, czy oni w ogóle wiedzą co to są te obozy koncentracyjne i faszyzm. Nie wymyśli tego, ani tym bardziej tego nie stosowali u siebie nigdy.

My mamy swoją polską demokrację i wolność wyboru oraz 500 ofiar covida dziennie. Oni mają rządy autorytarne i niecałe trzy tysiące zgonów od początku pandemi (w Polsce w sumie już około 90 tys z powodu covida i kolejne dziesiąt tysięcy pośrednich z powodu pandemii). My mamy poczucie wyższości cywilizacyjnej, acz jest coraz mniej bo nas fizycznie ubywa, a oni mają zdrowie, święty sposób ….. i coraz większe politowanie dla polskich, ale też europejskich, dylematów społecznych.

Wniosków i nauk na przyszłość z tej sytuacji można wyciągać wiele. Jeden taki banalny, że wszystko ma swoje plusy i minusy, trzeba ciągle optymalizować metody postępowania i korygować pewne wybory bo czasami minusy znacznie przewyższają plusy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.