Nowe podziały społeczne popandemiczne

Postulat za obowiązkowymi szczepieniami
23 grudnia 2021
W Emiratach pandemia jest pod kontrolą
23 grudnia 2021

Nowe podziały społeczne popandemiczne

A co jeżeli pandemia będzie trwać jeszcze na tyle długo, choćby z powodu nowych mutacji, że paszport covidowy potwierdzający pełne zaszczepienie będzie równy, a nawet bardziej wartościowy od dowodu, czy też zwyczajnego paszportu?

A co jeżeli pod wpływem narastającej ilości zgonów okaże się, że kryterium zaszczepienia zaczyna dominować nad obywatelskim. Jako obywatel polski będzie się miało mniej praw, aniżeli zaszczepiony obywatel polski. Co istotne będzie to w pełni uzasadnione publicznym interesem wynikającym z zagrożenia życia i zdrowia z powodu covid-19.

W efekcie dokona się tymczasowy, a może nie tylko, zgon idei państw narodowych, bo okaże się, że aby korzystać z pełni praw obywatelskich, czyli móc funkcjonować w sferze publicznej, chodzić do urzędów, restauracji, pracy itp. generalnie przebywać gdziekolwiek poza domem nie wystarczy prawo pobytu w danym kraju, ale właśnie paszport covidowy, czyli dowód pełnego zaszczepienia.

I wtedy najbardziej bym chciał usłyszeć lament narodowców, którzy potępią tego typu praktyki jako niesprawiedliwą, nieludzką segregację społeczną opartą na preferencji jednej grupy społecznej ponad drugą w oparciu o wybrany czynnik.

Jak to wygląda w praktyce. W Niemczech, w niektórych landach wprowadzono zasadę 2G, czyli prawo, które umożliwia wstęp do restauracji, kin i teatrów tylko dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. Testy nie są już brane pod uwagę. Zasada dotyczy tylko osób dorosłych i tych, które mogą być zaszczepione.

Idąc dalej w rozważaniach, jeżeli pandemia dalej będzie się utrzymywać w 2022 r. z tym samym ponurym żniwem śmiertelnym to okaże się, że pojawią się całkowicie nowe hasła wyborcze i być może nowe podziały polityczne.

I to też nie będzie nic niezwykłego, wejdziemy w kolejny etap rozwoju społeczności. Po prostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.